خلاقیت با چوب

 آموزش خلاقیت با چوب :

این پکیج آموزشی بترتیب شامل :

_ شناخت انواع چوب و کاربرد آن              _ شناخت ابزار آلات کاربردی چوب

_ آموزش استفاده از ابزار آلات

_ آموزش استفاده از شکل و فرم طبیعی چوب در خلق آثار هنری و کاربردی در دکوراسیون

_ آموزش رنگ آمیزی چوب و آثار چوبی       _ آموزش معرق چوب و کاشی

هنرجو پس از گذراندن این دوره ها کاملا آماده فراگیری منبت چوب و پیکر تراشی میباشد, که در ادامه دوره های مذکور میباشد 

در حین دوره اول هنرجو ساخت تابلوهای معرق چوب با استفاده از رنگ و طرح طبیعی چوب را فرا میگیرد و همچنین میتواند از فرم طبیعی چوب اجسامی مانند میز و صندلی ، آباژور, ساعت, جاشمعی , جاعودی ، دکوری های روستیک و هنری مدرن و ... را بسازد و با استفاده از پتینه چوب , مواد ارگانیک و طبیعی و تلفیق با چرم و مواد آثاری خلاقانه زیبا و کاربردی خلق کند

خلاقیت با چوب 

ادگار دگاس نقاش و مجسمه ساز مشهور فرانسوی میگوید " هنر چیزی نیست که شما می بینید، بلکه چیزی است که دیگران می بینند " در طی قرون گذشته و در حال حاضر ، هنرمندان مستعد و خلاق با استفاده از متریال ، مواد مختلف و روشهای منحصر بفرد و ابداعی ، زیبایی دنیا و قدرت بشر در بکار گیری از تفکر برای ارائه آن را ، به عرصه نمایش گذاشته اند . یکی از این روشها ، خلاقیت با چوب است . دیدن مجموعه کارهای این دسته از هنرمندان و دانستن اینکه با استفاده از چوب یک اثر الهام بخش و زیبا را ساخته اند لذت بخش و هیجان انگیز است . خلاقیت با چوب و حکاکی بر روی آن برای قرن ها وسیله ای برای ایجاد مجسمه های چوبی بود . طی گذشت سالها هنرمندان با  ابزارهای برش دستی یا ماشینی، قطعه های چوبی را از هم جدا میکردند و با خلاقیت ، طرحهایی بر روی چوب ایجاد میکردند تا تصویر مورد نظر آنها به عنوان یک اثر باقی بماند.  این آثار می توانست به شکل یک تصویر ، مجسمه ، ظرف یا حتی یک شکل ساده که فقط با یک چاقوی جیبی حک شده بود ، ارائه شود.


تاریخچه استفاده از چوب برای ایجاد اثر هنری
یکی از قدیمی ترین انواع هنر، هنر نجاری است که در همه فرهنگ ها  از عصر حجر تا به امروز به دلیل دسترسی گسترده ، ظرافت و هزینه کم چوب، مشترک است .  تنها نقص واقعی آن به عنوان یک اثر هنری ماندگار، فرسودگی آن بود .  به دلیل ضد آب نبودن و آسیب پذیر بودن در مقابل حشرات و قارچها  ، متریال های دیگر مانند برنز ، سنگ مرمر و دیگر سنگها به آن ترجیح داده میشد ، با این حال چوب اصلی ترین ماده برای مجسمه سازی آفریقایی بود که برای تولید ماسک ها، مجسمه ها، اشیای مذهبی و وسایل تزئینی عمومی استفاده می شد . همینطور در قوم سرخپوستی توتم و در بومی های استرالیایی استفاده از چوب برای خلق آثار هنری بسیار متداول بود . چوب همچنین در همه تمدن های باستانی، به ویژه در هنر ژاپن، و همچنین هنر بین النهرین و هنر مصری، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگرفت . که متأسفانه اکثر این نوع هنرهای قبیله ای و باستانی از بین رفته است .  کنده کاری چوب و مجسمه سازی با چوب در یونان نیز رایج بود، هرچند بیشتر برای کارهای کوچک استفاده می شد.  بعد از آن هنر خلاقیت با چوب در اروپای مرکزی، در کنار معماری قرون وسطایی، رومانسک و گوتیک ، در کلیساها ، و بعداٌ در کنار دکوراسیون مبلمان و دکوراسیون داخلی، به ویژه در اصطلاح هنر روکوو، رشد کرد.  

 انواع چوب برای منبت ، مجسمه سازی ، معرق ، حکاکی

روش ها و سبک های حکاکی چوب شامل خراطی، معرق‌کاری ، منبت ، مجسمه سازی و غیره است . در همه این حکاکی ها از دو نوع  چوب نرم و چوب سفت استفاده می شود، که به طور عمده عبارتند از :  بلوط ، ماهون، گردو، درخت گوزن ، چوب لیمو، شاه بلوط ، آبنوس ، شمشاد ، سدر، سایپرس ، زیتون ، چوب ساج و کاج و.....چوب دارای مزایا و معایبی میباشد . با توجه به قدرت فیبرهای آن، در مقایسه با سنگ و استخوان ، برای ایجاد آثار هنری ظریف و دقیق مناسب تر است  . برای ترکیبات بزرگ ، دو یا چند قطعه از چوب برش داده شده و سپس به هم متصل میشوند . استفاده از چوب سفت برای حکاکی خیلی سخت تر است اما درخش و استقامت بیشتری دارد . هیچ کدام از انواع چوب ضد آب یا ضد حشره و پوسیدگی نیست بنابراین عمدتاٌ برای کارهای داخلی استفاده میشود . در نهایت، از هر نوع چوبی که در خلاقیت با چوب استفاده شود ، دارای یک ماده غیر انعطافی و قوی در جهت گره تنه است و هنرمند ایجاد خطوط ظریف تر را در جهت گره ها ترجیح می دهد نه بر خلاف آن .

انواع صنایع دستی چوبی رایج در ایران

  • حصیر بافی : وسایل بافته شده از ساقه گیاهان و الیاف درختان که از آن با نامهای کپوبافی ، ترکه بافی ، حصیربافی و غیره نام میبرند .
  • خاتم کاری : با استفاده از موادی مثل چوب ، فلز و غیره ، اشیاء تزیینی و کاربردی را در چارچوب هندسی میسازند و به هنر خاتم کاری معروف است .
  • معرق کاری : بر اساس نقاشی یا عکس و از چیدن قطعات کوچک چوب با توجه به بافت و رنگ آنها در کنار هم اثری خلق میشود که به آن معرق میگویند .
  • کنده کاری چوب یا منبت کاری : به حکاکی و کنده کاری بر روی چوب با استفاده از ابزار برش و تراش که در نتیجه آن یک تصویر ، شی چوبی یا مجسمه تزیینی خلق شود منبت میگویند .
  •  ساخت اشیاء و ظروف چوبی یا خراطی : با استفاده از ابزار دستی و تراش و شکل دادن چوب ،  اشیاء یا ظروفی ساخته میشود که به هنر تولید شده با این روش خراطی میگویند .


ابزارهای حکاکی چوب شامل موارد زیر می باشد:

 چاقو با تیغه مخصوص برای برش و تراشیدن چوب ، چاقوی مخصوص با یک لبه منحنی برای ساختن حفره ها و منحنی ها ، وینر لبه U شکل و لبه V شکل برای ایجاد خطوط ، ست چاقوهای مخصوص با تیغه و اندازهای مختلف مخصوص حکاکی روی چوب ،  رنده و سوهان چوب ، ابزار ظریف نجاری  و چکش های مختلف.

    
با ما تماس بگیرید و از شو روم نمونه آثار خلاقیت با چوب ، منبت چوب ، مقعر چوب و مجسمه با چوب  هنرجویان در آتلیه آموزش تصویرگران پویا اندیش بازدید کنید. 
 
تلفن های تماس : 22580505   -  22587587
 
آدرس آموزشگاه : تهران - پاسداران - ابتدای گلستان سوم - ساختمان 120 - تصویرگران پویا اندیش

 

خلاقیت با چوب مشاهده شده توسط Customers خلاقیت با چوب - دوره های آموزش خلاقیت با چوب شامل : آموزش منبت چوب ، اموزش مقعر چوب ، آموزش مجسمه سازی با چوب و ... آموزشگاه تخصصی آموزش خلاقیت با چوب - تصویرگران پویا اندیش رتبه:4.4