قالبگیری

  • قالبگیری

کلاس های آموزش قالب گیری 

 قالب گیری مجسمه                                  انواع قالب گیری های گچی

انواع قالب گیری های سیلیکونی                 قالب گیری با باند گچی و آرژنات
قالب گیری با فایبر گلاس و آموزش و اجراء انواع پس قالب ها
نحوه قالب سازی و تولید با انواع متریالهای مورد نیاز         پلی استر .  
 
نحوه نصب و ترکیب بندی قطعات قالب                          آموزش قالب گیری جهت تولید انبوه
 

آموزش نصب قطعات تولید شده به هم در آثار حجمی بزرگتر   قالب گیری با لاتکس ،  

نمایش فیلم و عکس از نحوه قالب گیری های اجراء شده هنرمندان ایرانی و خارجی و توضیحات لازم توسط استاد مربوطه
 
استفاده از متریالهای کریستالی و سنگدانه و... در ساخت و تولید بعد از مرحله قالب گیری.
 
آموزش اجراء توخالی تندیس ، در مرحله بعد از قالب گیری
 

انجام انواع پروژه های قالب گیری ، در آموزشگاه قالب گیری پویا اندیش

درباره قالبگیری 

تاریخچه ساخت قالب توسط انسان به حدود 300 سال قبل از میلاد در دوران برنز برمیگردد که در آن قالب های سنگی برای استفاده در نوک نیزه و چاقو بازیابی می شدند . ابتدایی ترین قالب ، همان رد پای دایناسور بر روی گل بود که به مرور زمان به شکل یک ساختار سفت و مانند سنگ شده و بصورت یک قالب باقی مانده است . دقیقاٌ مانند قالب های تزریق آلومینیومی که در تولید قطعات پلاستیکی استفاده میشود . نوع قالبی که ساخته میشود اغلب به نوع مواد ریخته گری که برای ساختن فرم مورد نظر استفاده میشود بستگی دارد . قالب ، یک شکل پایه از فرم یا محصول یا هر چیزی است که شما میخواهید خلق کنید که با یک ماده یا مایع قابل انعطاف پر میشود و زمانی که شکل دهنده اصلی شکل گرفت و آماده شد ، قالب برای کپی کردن آماده است . مواد قالبگیری و قالبها انواع و اقسام مختلفی دارند . مواد قالبگیری و ریخته گری مایع و پلاستیکی به طور گسترده ای در مجسمه سازی استفاده می شود . طرح اصلی شکل مورد نظر معمولاً از چوب ، موم و خاک رس ساخته میشوند که طرح اصلی روی آن حکاکی میشود و سپس مواد قالبگیری را بر روی آن میریزند یا اسپری میکنند تا تمام جزییات طرح اصلی را در پوشش بدهد .  قالبهای پلی اورتان برای قالبگیری مومی ، گچی و بتنی استفاده میشود .  قالب های پلی اورتان از نظر اقتصادی به صرفه بوده و برای طولانی مدت قابل استفاده میباشند .  قالبهای سیلیکونی برای قالبگیری مومی و رزینی با حجم بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع قالب بر اساس شکل محصول ، جنس محصول و جنس قالب :

قالبها بر اساس جنس و مواد اصلی بکار رفته در ساخت محصول مورد نظر عبارتند از : قالبهای سیمانی ، گلی ، گچی ، پلاستیکی ، فلزی ، شیشه ای ، سرامیکی ، چوبی ، سنگی ، فومی ، پلیمری و .....
قالبها بر اساس شکل محصول عبارتند از : قالبهای تزریقی ، فشاری ، پرسی ، برشی ، لرزشی ، اکسترودی ، فشار بادی یا آبی ، خم کاری ، سایشی ، دورن گرم یا سرد و .....
قالبها بر اساس جنس قالب عبارتند از : قالبهای گچی ، گلی ، لاستیکی ، فلزی ، چوبی ، پلیمری ، سیمانی و .......

                                                                                                                ***********************************************************

به دلیل انعطاف پذیری و توانایی تولید جزییات فوق العاده دقیق ، اکثر مواد تشکیل دهنده قالب سازی از لاستیک های طبیعی یا مصنوعی ساخته میشوند . اما برخی از قالب ها با مواد سخت تر مانند گچ ساخته می شوند.  شایع ترین مواد ریخته گری ، لاتکس طبیعی، پلی اورتان ، اپوکسی و سیلیکون هستند.  این گروه ها نیز به انواع  مختلف دسته بندی می شوند.  به عنوان مثال، دو نوع لاتکس طبیعی وجود دارد، یکی برای ساخت قالب استفاده می شود و نوع دیگر برای ریخته گری .سیلیکون دارای دو خانواده متمایز است ، تراکمی و ترکیبی .

 


آشنایی با  قالب های متداول و مرسوم 

قالب پوششی پلاستیکی (blanket mold )
از ساده ترین انواع قالب ها است و اغلب برای تکثیر و تولید مدل هایی استفاده می شود که در آن یک طرف ، توسط مواد قالب پوشیده نمی شود.  در این فرایند ، معمولاٌ طرح اصلی قالب با چسب حرارتی به پایه ثابت میشود و مواد قالب گیری روی آن ریخته میشود ، بعد از اینکه شکل گرفت و آماده شد ، قالب را پشت رو کرده و قالب اصلی را جدا میکنند . بدین ترتیب قالب اصلی برای مواد ریخته گری آماده میشود .
قالب بلوکی (  block mold )
قالب بلوکی یک روش قالب سازی محبوب است .در این فرآیند، طرح اصلی قالب درون جعبه یا ظرف قرار داده میشود .  مواد قالبگیری که معمولاٌ از جنس لاستیکی یا سیلیکون است درون جعبه و روی طرح اصلی (حدود یک اینچ بیشتر از بالاترین بخش طرح اصلی ) ریخته میشود . بعد از شکل گرفتن هنگامی که قالب را از جعبه و یا ظرف جدا میکنند ، مواد قالب شبیه یک بلوک است ، به همین دلیل به آن قالب بلوکی میگویند .  برای حذف مواد قالبگیری از طرح قالب اصلی ، یک برش در هر طرف لاستیک یا سیلیکون ایجاد کرده و حدود دو سوم تا پایین این برش را ادامه میدهند . قالب مانند یک پوست جدا می شود و طرح اصلی قالب را بیرون می آورند .  
قالب دو بخشی
برای ساخت یک شکل پیچیده ، باید یک قالب پیچیده ساخته شود. در این فرآیند ، ابتدا یک طرف قالب ساخته میشود و بعد طرف دیگر . و اگر شکل اصلی خیلی پیچیده باشد باید قالبهای اضافی دیگری هم ساخته شود .
قالب تزریقی
این نوع از قالب ها دیواره های نازکی دارند و برای ریختن مواد قالبگیری به نیروی جاذبه بیشتری نیاز دارد . برای تزریق مواد قالبگیری ، اغلب قالب پایه از دو بخش تشکیل شده است . پس از کامل شدن قالب ، سوراخ و حفره هایی ایجاد میشود برای خارج شدن هوا و مواد اضافی از آنها . سپس  یک سوزن بزرگ (معمولا سوزنی که برای تزریق به اسب استفاده میشود ) با مواد ریخته گری پر می شود و به سوراخ ها تزریق میشوند تا مواد قالبگیری از حفره ها خارج شوند.
قالب گچی
اکثر قالب ها دارای دو بخش هستند.  قسمت اول ، لاستیک نرمی است که شکل واقعی از طرح اصل را می گیرد.  این ماده نازک و انعطاف پذیر است و اگر از شکل اصلی حذف شود ، فرم اصلی آن را حفظ نخواهد کرد. بنابراین یک لایه سفت و سخت به لاستیک نرم ، به عنوان پوسته قالب در قسمت دوم اضافه میشود .  گچ و باند گچ از جمله مواد بسیار پر کاربرد در این زمینه هستد 

با ما تماس بگیرید و از شو روم نمونه آثار قالب گیری هنرجویان در آموزشگاه آموزش قالبگیری تصویرگران پویا اندیش بازدید کنید. 
 
تلفن های تماس : 22580505   -  22587587
 
آدرس آموزشگاه : تهران - پاسداران - ابتدای گلستان سوم - ساختمان 120 - تصویرگران پویا اندیش

بعدی 1 2 
بعدی 1 2 
قالبگیری مشاهده شده توسط Customers قالبگیری - آموزش قالب گیری ، قالب گیری مجسمه ، قالبگیری گچی ، قالب گیری سیلیکونی ، قالب گیری لاتکس - آموزشگاه تخصصی آموزش قالب گیری : تصویرگران پویا اندیش رتبه:4.5