فواید هنرهای تجسمی و زندگی هنری

فواید هنرهای تجسمی

نظر روانشناسان این است که هنرهای تجسمی منجر به تقویت مهارت های حرکتی، رشد توان مغزی و توانایی حل مسئله در افراد می شود و می تواند تاثیر مثبتی در یادگیری و ادراکِ فعالیت های دیگر از قبیل خواندن، نوشتن، انجام محاسبات ریاضی و علوم داشته باشد.
 
نظر روان پزشکان این است که هنرهای تجسمی بسیار ارزشمند است زیرا به کودکان این فرصت را می دهد که جهان اطرافشان را پردازش و درک کنند و با گرفتن آرامش و اعتماد به نفس از آن بر احساسات تضعیف کننده غلبه کنند. 
 
از نظر هنرمندان، هنرهای تجسمی به دلیل سادگی و دارا بودن زیبایی در ذات خود، ارزشمند است.
 
از نظر کودکان، فعالیت در رشته های هنرهای تجسمی سرگرم کننده و لذت بخش هستند.
 
والدین نیز معتقدند که فعالیت در رشته های هنرهای تجسمی برای اعضای خانواده، ضروری است زیرا موجب شادی افراد می شود و به آنها در مقابله با استرس ها و تنش های روزمره کمک می نماید. هنر ارتباط تنگاتنگی با خلاقیت دارد؛ ویژگی ای که به عنوان یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت افراد، سازمان و جوامع مطرح می شود.
 
 
از آنجایی که هنر تاحدودی ناملموس است، بهتر است که کودکان در فعالیت های هنری دستی شرکت کنند.
 
 
در این جا برخی از دلایلی که شرکت در فعالیت های هنری باعث رشد کودکان می شود را ذکر می کنیم:
 
 
هنر، موجب رشد خلاقیت در افراد می شود
خلاقیت، تواناییِ فکر کردنِ غیر کلیشه ای و ربط دادنِ ایده های نامرتبط به یکدیگر است. پیدا کردن راه حل برای مشکلات، بستگی به قوه خلاقیت دارد. خلاقیت، عاملی حیاتی برای موفقیت کودکانمان در زندگی است به خصوص در جهان امروز که با چالش های باورنکردنی از قبیل اختلافات بین نژادی، جنگ، گرم شدن کره زمین و انقراض مواجه است. افراد، سازمان ها و دولت ها هر روز به دنبال راه حل های نوآورانه هستند. طبق گزارش بنیاد بین المللی هنر کودکان (ICAF)، "تحقیقات نشان می دهند، شرکت کودکان در فعالیت های هنری باعث می شود که خلاقانه فکر کنند و نوآور، مبتکر و ایده پرداز باشند؛ این ویژگی ها برای کسب موفقیت و رفاه اجتماعی در قرن بیست و یکم، بسیار حیاتی و ضروری هستند". فراموش نکنید که جهان به متفکران بیشتر و بهتر نیاز دارد.
هنر توان مغزی کودکان را تقویت می کند
هنر فعالیتی است که تمامی حواس یک انسان از قبیل بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی را بسته به نوع فعالیت، به کار می گیرد. وقتی کودک در حال بازی کردن و مخلوط کردن رنگ ها با یکدیگر است و از روی خیال یا تصویری که در مقابلش قرار دارد، شروع به کشیدن نقاشی می کند، اتصالات عصبی مغز او تقویت خواهند شد.
هنر، موجب تقویت مهارت های حرکتی می شود
به دست گرفتن یک قلم موی نقاشی، رسم خطوط و اشکال مختلف، ترکیب کردن رنگ ها، برش دادن با قیچی، کار با چسب چوب، خمیر بازی، پاره کردن کاغذ، همه این کارها موجب تقویت مهارت هماهنگی در افراد می شود. این فعالیت ها برای کودکان بسیار سرگرم کننده و دوست داشتنی هستند. وقتی کودکان در این فعالیت ها شرکت می کنند، مهارت های حرکتی آن ها تقویت می شود.
هنر موجب خوش خط شدن افراد می شود
نوزادان و کودکان نوپا به صورت خط خطی و ناخوانا، اشکال را رسم می کنند و کلمات را می نویسند. بیشتر آنها قادر به کنترل مداد رنگی و حرکت آن بر روی کاغذ هستند اما نوشته و نقاشی آنان ناخوانا است. بنابراین نیاز به یادگیری دارند تا بتوانند طیف وسیع تری از اشکال را رسم کنند و حروف الفبا را خوش خط بنویسند.
هنر توانایی حل مسئله را تقویت می کند
فعالیت های هنری که به شکل فرایندی انجام می شوند، مدام فرصت های انتخاب، تصمیم گیری، پیش بینی آینده و ارزیابی نتایج را پیش روی افراد قرار می دهند. بنابراین موقعیت های بحرانی و عدم اطمینان برای کودکان عادی می شود و یاد می گیرند که چگونه خود را با شرایط مختلف تطبیق دهند که این امر کلید خلاقیت و اعتماد به نفس است و از آنجایی که با انواع مختلفی از مواد و تکنیک ها کار می کنند، می توانند ایده های جدید و متفاوتی را ارائه دهند. 
هنر به کودکان کمک می کند که خود و جهان پیرامونشان را بهتر بشناسند
کودکان این قابلیت رو دارند که حجم زیاد و باورنکردنی از اطلاعات جدید به دست آورند و آن ها را پردازش کنند و به دیگران ارائه دهند. هنر این قدرت را به آن ها می دهد که بتوانند احساسات مختلف را بشناسند و با حوادث و رویدادهای روزمره مقابله کنند. هنر باعث می شود که فرد بتواند احساس خود را به شکلی صحیح بروز دهد. احساسات و ایده ها را می توان به طور دلخواه کنترل کرد و یا تغییر داد. حرکت، تصور، خیال، رنگ و خطوط همه این ها کودکان را قادر می سازد تا افکار و حرف هایی را که نمی توانند به زبان بیاورند، بدین طریق بیان کنند.
با تشویق فرزندمان به شرکت در فعالیت های هنری، در واقع او را تشویق می کنیم که بتواند از ابزارها و تکنیک های مختلف برای بیان خود استفاده کند. ما به عنوان والدین کودکان، می توانیم محیطی امن را برای آزمون و خطا و کسب تجربه به کودکان معرفی کنیم؛ جایی که به سوالاتشان پاسخ داده می شود و با مواد مختلف بازی می کنند و لذت می برند. این کار را صرفا برای تربیت یک هنرمند حرفه ای انجام نمی دهیم بلکه برای رشد خلاقیت و اعتماد به نفس کودکان انجام می دهیم.
هنر مهارت های ارتباطی کودکان و نوجوانان را تقویت می کند
هنر برابرساز است بدین معنا که یک زمینه و بستر مشترک برای کودکان فراهم می نماید؛ کودکانی که یکدیگر را نمی شناسند و حتی علایق آن ها نیز شبیه به هم نیست. هنر به هر فردی با هر سن، نژاد، توانایی و هر نوع زبانی کمک می نماید که به طور دوستانه در یک فعالیت مشترک، شرکت کند. 
داشتن یک مسیر زندگی هنری نیاز به یک ذهن باز و رویکرد اکتشافی، چند ابزار ساده و آماده سازی محیط دارد. این مسیری هست که هر کس می تواند آن را متناسب با خود و خانواده خود پی بگیرد.