آموزش موسیقی به کودکان و تاثیر بی نظیری که در آینده ی کودکان می گذارد

آموزش موسیقی به کودکان و اثرات آن

آموزش موسیقی به کودکان می تواند به آنها کمک کند تا قدرت و درک شنوایی خود را افزایش دهند و نیز موجب می شود مهارت های مورد نیاز برای آموزش و پرورش و تعالی اجتماعی در کودک شکل گرفته و اوج یابد.
آموزش موسیقی به کودکان از دیرباز از اهمیت زیادی برخوردار بوده موسیقی نسبت به دیگر فعالیت های سرگرم کننده مانند کلاس های ورزشی فواید بسیاری برای کودک دارد که می تواند آینده ی کودک را تحت تاثیر قرار دهد. شاید با آموزش موسیقی به کودکان نتوانید از آنها یک نابغه ی موسیقی مثل بتهوون بسازید ولی به جرات می توان گفت موسیقی در کودک انرژی مثبتی تولید می کند که به بروز رفتار های خوب کودک منجر شده و همچنین قدرت درک کودک را نیز بالا می برد به همین علت کودک به راحتی قادر به درک مسائل سخت ریاضی خواهد بود. در ادامه دیگر فوایدی که آموزش موسیقی به کودکان در پی خواهد داشت را با هم مرور می کنیم. 
 

آموزش موسیقی به کودکان چه نتایجی در پی خواهد داشت؟

 
 

آموزش موسیقی به کودکان مهارت های آموزشی را در آنها بهبود می بخشد.

 
موسیقی و ریاضی ارتباط بسیار در هم تنیده ای با یکدیگر دارند. کودک با درک ضرب، ریتم و گام می تواند چگونگی تقسیم، کسر و شناخت الگو ها را یاد بگیرد. آموزش موسیقی به کودکان به مغز و ذهن آنها کمک می کند تا درک بهتری از ریاضی داشته باشد. همچنین زمانی که کودکان شروع به خواندن و نواختن آهنگ می کنند، حافظه ی کوتاه مدت آنها تقویت شده که در نهایت به افزایش قدرت حافظه بلند مدت کوتاه منجر می شد.
با آموزش موسیقی به کودکان می توان آنها را با مفاهیم فیزیک پایه آشنا کرد. به عنوان مثال ضربه زدن به سیم های گیتار یا ویولن می تواند درباره ی ارتعاشات هارمونیک و سمپاتیک به کودکان آموزش دهد. حتی سازهای غیر زهی مانند درام و ویبرافون نیز از این قضیه مستثنی نیستند، این سازها فرصت لازم برای کشف این اصول علمی را در اختیار کودکان بزرگتر قرار می دهند.
 

با آموزش موسیقی به کودکان مهارت فیزیکی آنها افزایش می یابد.

 
آلات موسیقی خاص مانند سازهای کوبه ای، هماهنگی بین اعضای بدن کودک و مهارت های حرکتی وی را افزایش می دهند. از آنجایی که کار با این آلات موسیقی نیازمند حرکت دست ها، پاها و بازوان است می تواند به ورزیده شدن عضلات و بالا بردن قوای جسمی کودک کمک زیادی کند. 
سازهای زهی و صفحه کلید دار مانند ویولن و پیانو نیازمند عملکرد همزمان سمت راست و چپ بدن است. این سازها نه تنها به بالا رفتن توان همزمان دو سمت بدن کمک می کنند، بلکه می توانند موجب شوند کودکان در موقعیت های طبیعی ناراحت کننده، احساس آرامش کنند. افزایش هماهنگی بین اعضای بدن اعتماد به نفس کودک را برای انجام سرگرمی های دیگر همچون حرکات موزون و ورزش بالا می برد.
آموزش موسیقی به کودکان موجب افزایش مهارت های اجتماعی در آنها می شود.
کلاس های آموزش موسیقی به کودکان عموماً به طور گروهی برگزار می شود که این ارتباط گروهی قدرت کودک را برای برقراری ارتباط و تعامل با دیگر همسالان خود افزایش داده و موجب می شود کودک فردی اجتماعی بار بیاید. کودک در چنین محیط هایی یاد می گیرد چگونه با دیگران هماهنگ شود و خود را جزئی از گروه بداند. او کار گروهی را می آموزد و یاد می گیرد
 
 
 
برای موفق شدن باید با درک درستی از افراد گروه به دست آورد.
 
در کلاس های آموزش موسیقی به کودکان عموماً استادان، کودکان را به گروه های متفاوتی تقسیم می کنند و به هر کودک وظیفه ای اختصاص می دهند. درست است که گروه ها و وظایف افراد متفاوت است ولی در نهایت همه ی بچه ها یک هدف را دنبال می کنند و آن چیزی نیست جز موفقیت در نواختن قطعه موسیقی به طور گروهی که بدون تعامل موثر اعضا با یکدیگر به دست نخواهد آمد.
 
یادگیری موسیقی موجب می شود نظم و انضباط و صبر در کودک افزایش یابد.
 
تسلط بر یک ساز و یادگیری موسیقی به کودک نظم و انضباط و صبر را می آموزد. به عنوان مثال در مورد یادگیری ویولن، پیش از اینکه کودک نواختن ویولن را بیاموزد باید یاد بگیرد چگونه ویولن را به دست بگیرد، چگونه آرشه را نگاه دارد و پاهای خود را چگونه مسقر سازد. یادگیری موسیقی به کودکان استقامت را می آموزد. گاه کودک برای اینکه بر یک قطعه موسیقی تسلط یابد باید چندین ماه روی آن قطعه تمرکز کند تا بتواند به درستی قطعه را اجرا کند. پس صبر و استقامت از ملزومات موسیقی است. 
 
 
 
 

آموزش موسیقی به کودکان موجب افزایش اعتماد به نفس آنها می شود.

 
کلاس موسیقی محیطی را برای کودک فراهم می کند که می تواند در آنجا انعطاف پذیری خود را بالا برده و با تمرین و ممارست بازخورد منفی استاد را به بازخورد مثبت تغییر دهد که این می تواند افزایش اعتماد به نفس را در کودک به همراه داشته باشد. علاوه بر این زمانی که کودک قطعه ای موسیقی را در جمع اجرا می کند و با تشویق جمع روبرو می شود حس خوشایند اعتماد به نفس وجودش را پر می کند و انگیزه ای می شود تا به طور حرفه ای به تمرین موسیقی بپردازد و این تمرینات می تواند آینده ای روشن را برای کودک به همراه داشته باشد.