تاثیر آموزش کامپیوتر به کودکان

آموزش کامپیوتر 

پیشرفت رو به رشد فناوری های جدید ارتباطی موجب تغییرات بزرگی در زندگی و روش های یادگیری شده است. دیگر تنها فراگیری خواندن و نوشتن سواد محسوب نمی شود. کودکان پا به دنیای ارتباطات و اطلاعات گذاشته اند و راهی جز هماهنگی با دنیای مدرن امروزی ندارند. آموزش کامپیوتر به کودکان ضرورتی است که در عصر حاضر برای همگام شدن با تکنولوژی نیاز است.

بدون آموزش کامپیوتر، کودکان در جهانی آکنده از تکنولوژی احساس سردرگمی، تنهایی و بی سوادی می کنند. در اکثر نقاط جهان آموزش کامپیوتر برای کودکان از مقطع کودکستان و پیش از سال های ورود به مدرسه آغاز می شود. آموزش مهارت های پایه ای کامپیوتر به کودکان می بایست هر چه زودتر انجام شود زیرا یادگیری اصول اولیه کامپیوتر در سنین کودکی منجر به سرعت پیشرفت در یادگیری مفاهیم پیشرفته کامپیوتری دارد.

کودکان سهم مهمی در پیشرفت دانش بشری در آینده دارند و والدین وظیفه دارند مناسب ترین امکانات آموزشی را برای آینده کودکان تدارک ببینند. سهل انگاری در این قضیه تأثیر مستقیمی بر زندگی و آینده کاری و تحصیلی کودکان دارد. 

اکثر کودکان و نوجوانان از کامپیوتر برای بازی های آموزشی یا تفریحی، گفتگوهای سرگرم کننده با دوستان یا فامیل، تماشای کارتون و فیلم استفاده می کنند. بخش بسیار کمی از کودکان ، کامپیوتر را به منظور انجام تکالیف مدرسه ای و برنامه های درسی در کنار خود دارند. این در حالی است که آموزش کامپیوتر به کودکان و یادگیری اصول اولیه کامپیوتر اهمیتی بیش از خواندن و نوشتن دارد.

کودکان با ورود به مدرسه و قرار گرفتن در محیط آموزشی می توانند با برنامه های کامپیوتری آشنا شوند و آمادگی برای ورود به دنیای تکنولوژِیک امروزی را فرا گیرند.
این آموزش ها در تحصیلات دوران دبیرستان و حتی تحصیلات دانشگاهی نیز به عنوان پایه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

نکات مهم در آموزش کامپیوتر به کودکان

آموزش کامپیوتر به کودکان دارای ظرافت هایی است که در ادامه به آن می پردازیم. کودکی دنیایی است که باید با آرامش و کسب تجربه طی شود. ذهن فعال و پویای کودکان دارای خلاقیتی بی نظیر است که باید شکوفا شود و از این خلاقیت در مسیر صحیح استفاده کرد.
قابلیت یادگیری کودکان بسیار بیش از بزرگسالان است ولی آنچه اهمیت دارد اینست که بتوان نظر کودک را به موضوعی جلب کرد. چنانچه علاقه کودک به موضوع آموزشی جلب شود اولین و دشوارترین قدم در راه آموزش کودکان انجام شده است.

استفاده از ترفندهایی برای جلب توجه و علاقه کودکان امری تخصصی است. مربی تحصیل‌کرده و آموزش دیده در زمینه کودکان می تواند با ابزارهایی کودکانه، ذهن کودک را برای آموزش کامپیوتر آماده سازد.
هر گونه بی توجهی در این مورد می تواند مقاومت در برابر یادگیری را در کودک به وجود آورد. 

از این رو آشنایی با روانشناسی کودک اهمیت زیادی دارد. زندگی بزرگسالان و درک آنها از پیرامون و زندگی با دیدگاه کودکان تفاوت دارد پیچیدگی های زندگی روزمره در نگاه کودکان ساده تر است. شبکه های یادگیری کودکان فعال تر بوده و مهارت های کودکی را سریع تر و عمیق تر درونی می کنند.
لذا بدیهی است که روند آموزش کودکان و بزرگسالان یکسان نبوده و طراحی متفاوتی دارد.

تجربه چندین ساله برگزاری کلاس های آموزشی کودکان پویا اندیش نشان داده است که  چنانچه در فعالیت های آموزش کامپیوتر به کودکان از بازی های هدفمند استفاده شود آنان به سرعت مجذوب کامپیوتر خواهند شد و در زمان کوتاه چند هفته ای اصول اولیه کار با کامپیوتر را فرا خواهند گرفت.

 

 

نقش والدین در آموزش کامپیوتر به کودکان

پدرها و مادرهای جوان علاقه مندان تا کودکانی سالم و باهوش داشته باشند. شکی نیست علاقه والدین به یادگیری کامپیوتر و کار با آن می تواند زمینه های علاقه مندی کودکان برای یادگیری کامپیوتر را فراهم کند. صرف هزینه در امور آموزشی نوعی سرمایه گذاری است که در سنین نوجوانی و جوانی خود را نشان خواهد داد.
آموزش کامپیوتر به کودکان در آموزشگاه های معتبر با کمک مربیان دوره دیده، هیچ مشکلی را ایجاد نکرده و می تواند جنبه های مثبت و مفید کامپیوتر را به کودکان نشان دهد.
برای شروع می توان به کودک روشن و خاموش کردن کامپیوتر را آموزش داد کودک باید بداند که در صورتی که این کار را به درستی انجام ندهد ممکن است به بازی یا  فیلم مورد علاقه اش آسیب وارد شود. 
بهتر است کودک را در یک کلاس آموزشی مورد اعتماد ثبت نام کنید.
کلاس های آموزش کامپیوتر برای کودکان در موسسه پویا اندیش برای ترم تابستان ثبت نام می نماید. طراحی برنامه های آموزشی سرگرم کننده و تشویقی در ارتباط با قالب ذهنی کودکان از برنامه های ویژه این دوره های آموزشی است.
کلیه آموزش ها بر اساس توان ذهنی کودک بوده و در پایان دوره آموزشی، کودک با مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنا شده و قادر به راهبری کامپیوتر و سازماندهی پوشه های ذخیره شده خواهد بود. 
پیشنهاد می شود آموزش زبان انگلیسی به کودکان هم زمان با یادگیری کامپیوتر آغاز شود تا کودک به طور پایه با مفاهیم اصلی کامپیوتر ارتباط برقرار کند.
زبان کامپیوتر و اصطلاحات به کار رفته در این زمینه انگلیسی می باشد و آشنایی نسبی با زبان انگلیسی می تواند در یادگیری سریع تر کامپیوتر مؤثر باشد.