اهمیت آموزش کامپیوتر نوجوانان

فواید آموزش کامپیوتر به نوجوانان

کامپیوتر زبانی جهانی است که برای همه گروه های سنی کاربرد دارد. کامپیوتر ها وسایلی پیچیده و لوازمی کسل کننده نیستند.
آموزش کامپیوتر به نوجوانان راه ورود به دنیای پیشرفته جهانی است که از مرزها فراتر رفته و محدودیتی نمی شناسد.
کامپیوترها ماشین هایی هوشمند برای کمک به دانش و ارتقای سطح علمی نوجوانان هستند که می توانند مسیر حرفه ای و آینده زندگی را مشخص کنند.
برخی از والدین با نگاهی بدبینانه به کامپیوتر نگریسته و این وسیله را عاملی مخرب می دانند که زندگی تحصیلی نوجوانان را تهدید می کند.
بدیهی است بدون دیدن آموزش های لازم در زمینه کامپیوتر، نمی توان انتظار معجزه از این وسیله داشت. نوجوان کنجکاو است و می خواهد از جهان پیرامون خود مطلع شود.
چنانچه نداند چگونه با کامپیوتر مواجه شود و یا نتواند به نحو صحیحی از آن استفاده کند، اوقات خود را صرف امور بدون فایده و گشت زنی های بی هدف در دنیای اینترنت کرده و نمی داند چطور از این وسیله استفاده بهینه کند.
آموزش کامپیوتر به نوجوانان، هدفمند سازی نحوه استفاده از وسیله ای کارآمد است. خوشبختانه کلاس های آموزشی بسیاری در زمینه کامپیوتر وجود دارد که می تواند آموزش های کاربردی و مفیدی را برای نوجوانان داشته باشد.

در ممالک پیشرفته، اکثر تکالیف درسی دانش آموزان با کمک کامپیوتر انجام شده و آموزش های لازم در این زمینه از سنین کودکی در برنامه های درسی مدارس قرار می گیرد.
ضعف این آموزش ها در بسیاری از مدارس کشور به خوبی دیده می شود که برای حل مشکل می توان از کلاس های آموزشی موسسات معتبر با توجه به گروه سنی فرزندان استفاده کرد.


نحوه آموزش کامپیوتر به نوجوانان

 انتظار برنامه نویسی های پیشرفته از یک نوجوان منطقی نیست ولی می توان با آموزش صحیح بسیاری از اصول مهم در کامپیوتر و نحوه استفاده از آن را آموزش داد.
این آموزش ها می تواند پایه ای برای آموزش های بالاتر در سنین آینده باشد.
اگر نوجوان هیچ زمینه ای از کامپیوتر ندارد بهتر است آموزش ها را با شناخت قطعات مختلف سخت افزاری شروع کرد. توضیح موارد استفاده و نحوه به کارگیری هر یک از لوازم سخت افزاری درک بهتری را پیش روی نوجوان قرار می دهد.
بهتر است دانش آموز با روند باز کردن و ذخیره فایل آشنا شده و به تنهایی بتواند فایل های درسی خود را ایجاد و ذخیره کند. این کار سختی نیست و به سادگی فرا گرفته می شود.
برخی از متخصصین عقیده دارند آموزش های تایپ باید از برنامه های اصلی آموزش کامپیوتر به نوجوانان باشد. این ایده مناسبی برای تعلیم کامپیوتر است که می تواند در فرایند درسی دانش آموزان نیز مؤثر واقع شود.
نحوه جستجو در اینترنت و یافتن مطالب مورد نظر از جذاب ترین آموزش های کامپیوتر به نوجوانان است که می توان زمینه ساز استفاده از سایت هایی مفید و با کیفیت شود. آموزش صحیح در این زمینه، موجب برطرف شدن نگرانی والدین از ورود فرزندان به دنیای اینترنت خواهد شد.
نامحدود بودن، نداشتن حد و مرز، و نبود قوانین محدود کننده در استفاده از کامپیوتر می تواند آن را تبدیل به معضل و مشکلی بزرگ کند لذا ضروری است هم زمان با آموزش های عملی، راهکارهایی برای چگونگی استفاده از فضای آنلاین نیز با توجه به فرهنگ خانواده در نظر گرفته شود.

 آموزش نرم افزارهای سودمند

در برنامه آموزش کامپیوتر به نوجوانان می بایست دوره هایی نیز برای آموزش نرم افزارهای کاربردی در نظر گرفته شود. آشنایی با نرم افزارهای طراحی و گرافیک می تواند بسیار سودمند بوده و نگاه تازه ای به نوجوان بدهد. سوق دادن نوجوان به فراگیری نرم افزارها منجر به استفاده بهینه از کامپیوتر خواهد شد. آموزش فوتوشاپ یکی از این نرم افزارهای مفید می باشد.
بازی های کامپیوتری جذابیت های زیادی دارند که می توانند تا حدودی به کار گرفته شوند در نظر داشته باشید که صرف اوقات زیاد برای انجام بازی های کامپیوتری برای نوجوانان صحیح نیست و باید در این مورد برنامه ریزی دقیقی اجرا شود.
برای آموزش کامپیوتر به نوجوانان باید از توانایی های یک مدرس متخصص در زمینه کامپیوتر و آشنا به اصول روانشناسی استفاده کرد. این آموزش ها در گروه و ایجاد حس رقابت با دیگر نوجوانان بیشتر می تواند مؤثر باشد و بازدهی بهتری داشته باشد.
متخصصان نفوذ کامپیوتر در جوامع را از نشانه های پیشرفت و توسعه تلقی می کنند. والدین آگاه با تعلیم کودکان و نوجوانان در علوم کامپیوتر، علم رباتیک و دیگر علوم روز دنیا می توانند آنان را برای زندگی در جامعه کاری و تحصیلی آینده حمایت کنند.
در نظر داشته باشید که طبق آخرین تعریف یونسکو دیگر خواندن و نوشتن به تنهایی نشانه داشتن سواد نیست و دانش کامپیوتر و توانایی استفاده از آن نشانه ای از با سوادی در دنیای امروزی است.
کامپیوتر ها جزئی از زندگی انسان در جوامع رو به رشد امروزی هستند لذا تا زمان باقی است فرزندان را برای زندگی آینده و استفاده از کامپیوتر تجهیز کنید.
تابستان بهترین زمان برای شرکت در کلاس های آموزشی و کمک درسی است که می تواند پایه های علمی دانش آموزان را محکم کند