رباتیک کودکان چیست

 رباتیک کودکان چیست

 هوش مصنوعی به عنوان هوش ماشین و یا به اختصار AI  نامیده می شود. استفاده از هوش مصنوعی در طراحی ربات ها سبب شده که برخی از ربات ها رفتارهایی شبیه به رفتار انسان داشته باشند.
ربات ها امروزه درهم جا حضور و کاربرد دارند و در اکثر موارد، آنها درست شبیه ما انسان ها هستند؛ گاهی اوقات آنها حتی یک بدن کامل با عضلات، یک منبع قدرت، سنسور و یک مغز دارا می باشند.

رباتیک کودکان با ایجاد سرگرمی و کارهای دستی زمینه را برای رشد خلاقیت کودکان ایجاد می کنند. کودکان با نحوه ساخت و برنامه ریزی ربات آشنا می شوند و و این فعالیت های گروهی موجب پیداکردن دوستان جدید و همچنین بهبود مهارت های کودکان می گردد.
در کلاس های رباتیک، کودکان برای برنامه ریزی و ساخت یک ربات با دوستان خود همکاری می کنند و این موجب رشد خلاقیت ها و تصورات در کودکان می گردد.

رباتیک کودکان همچنین زمینه مناسبی را برای کشف راه های جدید و آشنایی با مفاهیم برنامه نویسی کامپیوتر برای به حرکت در آورن ربات ها در کودکان ایجاد می کند.

به این ترتیب سطوح انرژی و شادی در کودکان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و موجب می شود کودکان در بازی با تیم های دیگر و همچنین شرکت در بازی های تخیلی تحت چالش قرار بگیرند.
در پایان هر کلاس رباتیک کودکان باید یک جمع بندی کلی از کلاس را داشته باشند و به این ترتیب مهارت های بنیادی در آن ها تقویت می گردد.


دلایلی برای آموزش رباتیک به کودکان

 

کودکان با آموزش رباتیک در واقع مهارت های عملی را در زندگی می آموزند و این مهارت ها تأثیر بسیار مثبتی در زندگی آینده کودکان دارند.

در آموزش رباتیک، کودکان در فعالیت ها خلاقانه و چالش برانگیز شرکت می کنند و این موجب علاقمند شدن کودکان به علم، تکنولوژی و مهندسی در سال های نخست زندگی آنان می شود.

رباتیک باعث سرگرمی کودکان و انجام کارهی دستی توسط آنان می گردد. تمرینات تعاملی دست کودکان موجب می شود کودکان از ذهن خود برای یادگیری روش های مختلف استفاده کنند.

آموزش رباتیک موجب افزایش سرعت عمل در کودکان می شود. کودک فرامی گیرد که به چه صورت می تواند آینده و اتفاقات آن را پیش بینی کند.

ربات ها می توانند با ایجاد یک فراین یادگیری موجب تقویت قوه تخیل کودکان گردند. بچه ها در کنار بررسی رفتارهای حرکتی ربات به یادگیری برنامه نویسی هم می پردازند و همچنین آموزش رباتیک به کودکان می تواند علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را از طریق تماشا و تعامل با ربات ها که نتایج عملی درس روزانه است، به کودکان آموزش دهد.

کودکان در تعامل با ربات، یک جزء شناخته شده از برنامه نویسی به نام تفکر محاسباتی را بدون توجه به ماهیت آن یاد می گیرند.
این آموزش در ابتدا ممکن است دیداری به نظر برسد اما با گذشت زمان به یک برنامه نویسی پیچیده و حرفه ای تبدیل خواهد شد و به صورت کاملا تجربی در ذهن آنان تثبیت خواهد گردید.

آموزش رباتیک می تواند شامل ربات های مختلفی از جمله ربات انسان نما، جعبه هایی بر روی چهار چرخ و یا هواپیماهای بدون سرنشین باشد.

آموزش رباتیک همچنین به کودکان حس یادگیری توسط تجربه های شخصی به دست آمده از طریق رباتیک را به آنان القا می کند و به این ترتیب موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان می گردد و به آنان در رسیدن به موفقیت های بزرگتر و بیشتر کمک می کند و طراحی، ساخت و برنامه نویسی ربات برای آنان تبدیل به یک علم و مهندسی خلاق فردی می گردد.