نقاشی مدرن
آموزش نقاشی مدرن

آموزش نقاشی مدرنآموزش نقاشی مدرن

در هنر مدرن هنرمند خود را به خط و شکل های ثابت و واقعی محدود نمی کند و هر آنچه به نظر زیبا و خلاقانه است ترسیم می کند . در این سبک از نقاشی ، نقاش با رنگ بسیار آزادانه و بدون هیچگونه چارچوب خاصی آثار زیبایی را خلق می کند .

هنر مدرن نشان دهنده مجموعه ای از ایده هاست که در میان نقاشان، مجسمه سازان، نویسندگان و هنرمندانی که به دنبال روش های جدید برای خلق هنر هستند مرسوم است . هنر مدرن با نگاهی به گذشته ( در حدود سال 1870 ) و با ورود رئالیسم شروع شد . رویکردها و سبکهای هنری در طول قرن بیستم کامل تر و به عنوان یک سبک شناخته شد . عصر مدرن در اواسط قرن نوزدهم با تجلیل از انقلاب صنعتی در اروپای غربی شروع شد و با اختراع و در دسترس بودن گسترده فن آوری هایی مانند موتورهای احتراق ، کارخانه های بزرگ ماشینی و تولید برق در مناطق شهری سرعت و کیفیت زندگی روزمره به شدت تغییر کرد. بسیاری از مردم از مزارع روستایی به مراکز شهر برای پیدا کردن کار مهاجرت کردند . با وجود این پیشرفت ها، نقاشان هم به سوی این منظره های بصری جدید جلب شدند . یک پیشرفت دیگر در آن زمان ، تکنولوژی مهم مرتبط با هنرهای تجسمی، یعنی عکاسی بود. با پیشرفت تکنولوژی، عکاسی به طور فزاینده ای برای عموم مردم قابل دسترس بود و برای نقاشان و هنرمندان یک تهدید جدی محسوب میشد چرا که نه مجسمه سازی و نه نقاشی می توانست به همان اندازه جزئیات درعکس را به تصویر بکشد. در نتیجه مهم شدن عکاسی، هنرمندان موظف به یافتن حالت های جدیدی بودند که منجر به ظهور پارادایم های جدید در هنر شد.

تعریف هنر مدرن
هیچ تعریف دقیقی از اصطلاح هنر مدرن وجود ندارد. در واقع یک اصطلاح است که می تواند معانی مختلفی را در خود جای دهد که خیلی تعجب آور نیست، چون ما دائما در حال حرکت به جلو هستیم و نقاشی مدرن یا مجسمه سازی مدرن در حال حاضر ،در پنجاه سال آینده دیگر مدرن نیست . شروع دوران هنر مدرن از آثار تولید شده در دوره تقریبی 1870 است. این دوران مدرن به مدت طولانی تحت سلطه هنر آکادمیک ، الهام گرفته از رنسانس بود که توسط شبکه آکادمی های اروپایی هنرهای زیبا ترویج شده و “هنر پست مدرن” نامیده می شد. با همه اینها باور بسیاری در تعریف هنر مدرن بر این است که هنر مدرن پاسخ خلاقانه هنرمندان به شیوه های عقل گرا ، دیدگاه های زندگی و ایده های جدید ارائه شده توسط پیشرفت های تکنولوژیکی عصر صنعتی است ، که شیوه های جدید جامعه امروزی را نسبت به گذشته با روش های نوآورانه آشکار می کند. اگر چه هنر مدرن به عنوان یک اصطلاح به شمار زیادی از ژانرهای هنری که بیش از یک قرن را دربر دارد اشاره میکند ولی از لحاظ زیبایی شناختی، هنر مدرن با هدف هنرمند برای به تصویر کشیدن موضوعی خاص ، با توجه به چشم انداز منحصر به فرد خود و با رد سبک و ارزش های پذیرفته شده سنتی اطلاق می شود. قرن های پیش از دوران مدرن، پیشرفتهای زیادی در هنرهای تجسمی، از مطالعات انسانی دوره های رنسانس و بارو به فانتزی های سبک روکوو و زیبایی فیزیکی نئوکلاسیسیسم اروپایی قرن نوزدهم، به وجود آمده بود . با این حال، یکی از ویژگی های شایع در طول این دوران مدرن ، ایده آل کردن موضوع بود، چه انسان، چه طبیعت، و چه از لحاظ موقعیت . هنرمندان آنچه را که با چشمان خود می دیدند ، نقاشی نمی کردند ، بلکه آنچه که از آینده سوژه خود پیش بینی می کردند به تصویر می کشیدند .

مشخصات و ویژگی های هنر مدرن
اگر چه مشخصه خاصی برای ایجاد نقاشی مدرن وجود ندارد اما تعدادی از ویژگیهای خاص و مهم در نقاشی مدرن به شرح زیر است :

ارائه انواع جدیدی از هنر : هنرمندان مدرن اولین کسانی بودند که هنر کلاژ را شکل دادند ، همینطور مونتاژ اشکال مختلف ، انواع هنر جنبشی ، ژانرهای جدید عکاسی، انیمیشن (نقاشی و عکاسی)، زمین شناسی ، هنرهای نمایشی و …..
استفاده از مواد جدید : نقاشان مدرن اشیاء را به بوم های خود اضافه میکنند ، مانند قطعاتی از روزنامه ها و موارد دیگر . مجسمه سازان مدرن از اشیاء مختلف برای خلق آثار هنری خود استفاده میکنند ، مانند قطعات اتومبیل، ساعت، چمدان، جعبه چوبی و …
استفاده از رنگ برای عمق سازی : جنبش های هنری مدرن مانند فویز، با استفاده سبک اکسپرسیونیسم و رنگ زمینه نقاشی ، اولین بار از رنگ و سبک نو برای ایجاد عمق در تصویر استفاده کردند .
تکنیک های جدید : کرومولیتوگرافی توسط هنرمند متخصص پوستر ژول شئت اختراع شد ، طراحی اتوماتیک توسط نقاشهای سورئالیستی توسعه یافت . نقاشان گرستالیست ، نقاشی عمل گرا را پایه گذاری کردند. هنرمندان پاپ نقاط اتصال را معرفی کردند . جنبش های دیگر و مدارس هنر مدرن ، تکنیک های نقاشی مدرن را معرفی کردند که عبارتند از: نومبرای امپرسیونیسم، مک کیویولی، سینتتیسم، کلاسیونیسم، گرستوالیزم، تاکیزم، هنر جنبشی و اپرا .
جنبش های مهم هنر مدرن چیست؟
امپرسیونیسم
فوویسم
کوبیسم
آینده گرایی
بیانگرایی
سورئالیسم
اکسپرسیونیسم
هنر پاپ
بزرگترین هنرمندان مدرن چه کسانی هستند؟
امپرسیونیسم (1880-1870) : کلود مونه ، پیر آگوست رنوار ، ادگار دگاس ، کامیل پیسارو ، آلفرد سیسی ، ادوارد مانت ، برت موریسوت ، جان سینگر.
پست امپرسیونیست (1900-1880) : جیمز ابوت مک نیل ویستلر ، جرج سارات ، پل سزان ، ون گوگ ، پل گوگین ، هنری ماتیس .
هنرمندان پوستر : ژول شوئت ، پوسترهای تئاتر تولوز-لاوترک و آثار نوین آلفونس موچا ، لئون بکست .
هنرمندان فانتزی : هنری روسو ، پل کلی ، مارک چگال .
رئالیسم : وینسلو هومر، توماس ایکینز ، و ایلیا رپین .
اکسپرسیونیسم (1933-1905) : کاردینسکی، مونچ، مودیلیانی ، اگون اسکل ، کیرچنر، ماکس بکمن ، اسکار کوکوچکا و اتو دیکس .
کوبیسم : پیکاسو ، خوان گریس، فرناند لگر ، رابرت دلونای و مارسل دوشاپ .
نقاشان انتزاعی : کازیرم مولویچ ، پیت موندریان .
سورئالیست : جوآن میرو، رنه مگریت و سالوادور دالی .

نقاشی مدرن هنری است که به قرن معاصر تعلق دارد ، در این دوره متولد شده و در همین دوره نیز رشد کرده است به همین دلیل با تفکر دنیای امروزی به راحتی شکل گرفته است .

آموزش نقاشی مدرنآموزش نقاشی مدرن

فعالیت ها :
برای شروع نقاشی مدرن لازم است هنرجو برای آشنایی با خطوط دوره کوتاهی از طراحی را همراه با آشنایی با تلفیق رنگ ها طی کند ، تا زیر ساخت قوی تر و حرفه ایی تر برای خلق اثر خود داشته باشد . پس از آن بنا بر سلیقه و علاقه هنرجو استفاده از تکنیک های مختلف مانند کار با گونی ، آینه و … فرا می گیرد و وارد دنیایی از جذابیت می شود .

با ما تماس بگیرید و از شو روم نمونه آثار نقاشی خط هنرجویان در آتلیه آموزش نقاشی خط تصویرگران پویا اندیش بازدید کنید.

تلفن های تماس : 22580505 – 22587587

آدرس آموزشگاه نقاشی خط : تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120 – تصویرگران پویا اندیش