نقاشی خط
نقاشیخط
آموزش نقاشی خط
نقاشی خط بیش از یک دست خط زیبا است . به عبارتی دیگر نقاشی خط ، شکل دادن ، طراحی و تنظیم نمادهای زیبا با استفاده از خوشنویسی و خطاطی است که هنرمند با تکیه بر مهارت و تکنیک های خاص و ایجاد یکپارچگی ، هماهنگی ، ریتم و موقعیت یک تابلو نقاشی با استفاده از حروف خلق میکند و بیننده با دیدن اثر و خواندن و تعقیب حروف حس القایی شنیدن موسیقی با چشم را احساس میکند . خوشنویسی و نقاشی یک ارتباط تاریخی طولانی و غنی دارند .

تاریخ نقاشی خط به قرون وسطی بازمیگردد که هنرمند با ارائه یک اثر کامپوزیت در واقع یک تابلو نقاشی خلق میکرد که در آن یک نقاشی با شعر نوشته میشد و ارزش های زیباشناختی را در ذهن بیننده یا خواننده شعرها باقی میگذاشت . نقاشی خط ایران در سال 1961 توسط هنرمندان و نقاشان پیشتاز ایرانی مطرح شد . این گروه از نقاشان ، آثار هنری نقاشی و مجسمه سازی مدرن و خلاق را براساس نمادها و خوشنویسی های ایرانی اسلامی خلق نمودند و در نهایت آنها یک سبک هنری بین المللی را با عنوان “سقاخانه” ایجاد کردند . انتخاب این نام به این دلیل است که نقاشان این سبک از نمادها ، عناصر بصری، آیکون ها ، پیکوگرام ها ، نقاشی ها ، اسکریپت ها و خوشنویسی های موجود در «سقاخانه» استفاده میکردند .

خیلی ها بعضاٌ خط نقاشی را با نقاشی خط یکی می دانند . در اینجا باید خاطر نشان کرد که خط نقاشی با نقاشی خط فرق دارد . در خط نقاشی ، اساس کار خلق شده بر خوشنویسی است بعد نقاشی ، یعنی هنرمند با استفاده از تکنیک های رنگی به متن خوشنویسی که خواندن حروف متن درجه اول اهمیت را دارد ، نما می بخشد . اما اساس کار در نقاشی خط اول نقاشی است بعد خوشنویسی و هنرمند با استفاده از توانایی خود در خوشنویسی از حروف برای نمایش و جلوه زیبا شناسی در کار خود استفاده میکند که خوانا بودن حروف یا متن چندان اهمیت ندارد . اگر به یادگیری نقاشی خط علاقه مند هستید قبل از شروع به یادگیری باید یک سری نکات را به خاطر داشته باشید . قبل از هر چیز باید با انواع مختلف خط ها و سبک های خوشنویسی آشنا شوید ، در مرحله بعد آشنایی با تاثیر رنگ در نقاشی مهم است . مرحله بعد طرز استفاده از انواع ورق های مسی ، نقره و طلا و کاربرد آن در نقاشی خط است . تقویت خلاقیت و نوآوری یک نکته اصلی در ایجاد اثر نقاشی خط است چرا که رابطه تنگاتنگی با برجسته شدن اثر هنری شما دارد .

در نقاشی خط سه چیز را باید مد نظر داشت :
حروف و کلمات باید یک جنبه بصری در بیننده ایجاد کند .
توجه کامل هنرمند باید بیشتر به مفهوم، زیبایی شناسی و خلاقیت باشد نه انتقال یک متن آموزنده .
در پایان نقاشی خط ، باید یک قطعه انتزاعی ، مانند تابلو نقاشی هنری ایجاد کند که یک ارتباط دو طرفه با بیننده ایجاد نماید .
مراحل آموزش نقاشی خط :
1- آشنایی با انواع خط 2- رنگ شناسی 3- کار با ورق طلا ، نقره ، مسی و نگارش روی آن

4- بداعه نگاری روی بوم 5- بداعه نگاری روی بوم 6- آموزش نقاشی خط ساده 7- اجراء و نگارش تابلوهای برجسته نقاشی خط با مواد ترکیبی

کلاس های خوشنویسی :
خوشنویسی را می توان بارزترین نمود هویت ملی در هنر ایران دانست و شاید کمتر هنری را می توان نام برد که در جایگاه هنر ناب خوشنویسی باشد ، چرا که تناسب و هماهنگی را در حد کمال به هم آمیخته و زیبائی را به اوج خود رسانیده است .
آموزش خوشنویسی از دوره مبتدی تا دوره ممتاز : خط ریز تحریری ( خودکار ) خط درشت ( قلم ).

با ما تماس بگیرید و از شو روم نمونه آثار نقاشی خط هنرجویان در آتلیه آموزش نقاشی خط تصویرگران پویا اندیش بازدید کنید.

تلفن های تماس : 22580505 – 22587587

آدرس آموزشگاه نقاشی خط : تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120 – تصویرگران پویا اندیش