آموزش معرق کاشی
معرق کاشی
اینروزها انواع مختلف کارهای هنری ، دستی و مفهومی را در منازل خود و اطرافیان می بینید و متوجه شده اید که با استفاده از همین کارهای هنری ، هنرمندان درهای فرصت بسیار خوبی برای ورود به بازار کار و کسب درآمد بر روی خود گشوده اند . یکی از انبوه این کارهای هنری معرق کاشی است . کاشی های ساخته شده در انواع و رنگهای مختلف این فرصت را بوجود آورده تا هنرمند با راههای ابتکاری و با اضافه کردن رنگ ، الگو و بافت ، طرح های بی نظیری را خلق نماید .
تا بحال برایتان پیش آمده غرق تماشای یک اثر هنری معرق کاشی باشید و کسی بگوید من هم می توانم آن را انجام بدهم ؟ یا حتی خودتان تصمیم بگیرید آن را انجام بدهید ؟ شاید تصور کنید انجام این کار آسان است . ولی بر خلاف سایر انواع کارهای هنری ، بسیار چالش برانگیز است چون در هنر معرق کاشی از انواع قطعات کوچک کاشی های رنگی و گاهاٌ مواد بازیافتی از ظرفهای چینی و فنجانهای شکسته در منزل استفاده میشود که شما به عنوان هنرمند باید تصمیم بگیرید چه موادی یا چه روشی را به کار ببرید ؟! چه قوانین هندسی را بشکنید ؟! یا از طریق اثری که خلق میکنید چه چیزی را به بیننده اثر خود منتقل کنید ؟!
با این حال، اگر شما قصد یادگیری نحوه ایجاد یک اثر هنری معرق کاشی را دارید و یا تصمیم گرفتید مهارت خود را قبل از ثبت نام در دوره های معرق کاشی امتحان کنید ، این مقاله به شما در 5 مرحله ساده آموزش می دهد تا مهارت خود را بسنجید .

مرحله 1: انتخاب وسیله مناسب برای انجام کار
گام اول ، قبل از اینکه شروع به ساخت اثر هنری معرق کاشی خود نمایید ، وسیله مورد نظر خود را انتخاب کنید. وسیله مورد نظر شما می تواند از شیشه، سنگ های طبیعی، چینی و غیره باشد که بتوان بر روی آن کاشی راچسباند . همچنین وسایلی که در طول انجام کار به آنها نیاز دارید برای برش دادن و چسباندن و ….. در دسترس خود بگذارید .

مرحله 2: برنامه ریزی و طراحی ، طرح مورد نظر
خوب، اکنون زمان آن رسیده است تا طرحی را که می خواهید ایجاد نمایید، ترسیم کنید. اول اندازه دیواره ، کف یا هر منطقه ای را که می خواهید تزئین کنید اندازه گیری نمایید. بعد از اینکه سبک و تم طراحی خود را ترسیم کردید ، با توجه به اندازه وسیله مورد نظر آن را اندازه گیری و درجه بندی کنید .

مرحله 3: پیاده کردن طرح مورد نظر بر روی کاغذ
اکنون که مواد را انتخاب کرده اید و طراحی را انجام دادید ، طرح نهایی را بر روی کاغذ یا تور با توجه به اندازه دقیق نقاشی و رنگ آمیزی کنید ، تا برای انجام انتقال طرح نهایی بر روی وسیله مورد نظر آماده باشید .

مرحله 4: خرد کردن و شکستن کاشی
من فکر می کنم این بخش مورد علاقه شما از روند کار در معرق کاشی باشد . سوال اینجاست که از چه ابزاری برای خرد کردن کاشی باید استفاده کرد؟ شما میتوانید از انبرهای مخصوص برش و شکستن کاشی استفاده کنید ، اما مطمئن شوید که لبه های تیز کاشی را با سمباده صاف کنید.

مرحله 5: چسباندن کاشی بر روی وسیله

در نهایت، زمان چسباندن طرح کاشی بر روی وسیله است . در وهله اول سطح وسیله را بررسی کنید و اگر نیاز بود سمباده کشی نمایید ( بعد از سمباده کشی حتماٌ وسیله را تمیز کنید ) بعد طرح اولیه را روی آن منتقل کنید ( با استفاده از کاغذ کاربن ) با توجه به طرحی که کشیدید سعی کنید از لبه بیرونی وسیله شروع به چسباندن کاشی نمایید . اگر بعد از اتمام کار فضای خالی مشاهده کردید سلیقه به خرج دهید و با استفاده از کاشی های شکسته با رنگ دلخواه آن را پر کنید . زمانی که از خشک شدن چسب مطمئن شدید با استفاده از دوغاب مخصوص کاشی معرق ، فضای بین کاشی ها را پر کنید و بعد خیلی زود اضافه دوغاب را از کار خود پاک کنید .

معرق کاشی

با ما تماس بگیرید و از شو روم نمونه آثار معرق کاشی و کاشی شکسته و نقاشی موزاییک هنرجویان در آتلیه تصویرگران پویا اندیش بازدید کنید.

تلفن های تماس : 22580505 – 22587587

آدرس آموزشگاه : تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120 – تصویرگران پویا اندیش